środa, 3 września 2014

Gra a vista

Gra a vista - z języka włoskiego oznacza - "na pierwszy rzut oka". Jest to wykonanie utworu muzycznego z nut od razu, bez wcześniejszego ćwiczenia. Utwór powinien być zagrany prawidłowo tzn. w tempie, z uwzględnieniem znaków artykulacyjnych i oznaczeń dotyczących dynamiki, z wykorzystaniem logicznego i prawidłowego palcowania. Umiejętność gry a vista jest nieodzowna w pracy pianisty - akompaniatora.

<img alt="Gra a vista" src="gra-a-vista.jpg" />

Nauka gry a vista rozpoczyna się wraz z rozczytywaniem najprostszych zapisów nutowych - uczeń widzi nutę, czyta ją i wykonuje na instrumencie. Bardzo ważne jest tu wyczucie klawiatury, czyli gra bez spoglądania na klawisze, gdyż musimy przecież uważnie obserwować zapis nutowy. Jest to o wiele łatwiejsze w przypadku melodii leżących "pod palcami" i zdecydowanie trudniejsze przy skokach na odległość znacznie przekraczającą oktawę.
Kolejnym aspektem gry a vista jest trafne, prawidłowe palcowanie które wynika głównie z umiejętności czytania zapisu nutowego z patrzeniem do przodu - widzimy co za chwilę nas czeka i reagujemy dobierając wcześniej odpowiednie palce.
Jeszcze innym elementem gry a vista jest pionowe spostrzeganie zapisu nutowego na dwie ręce i tzw. myślenie harmoniczne zgodne z posiadaną wiedzą teoretyczną.
Wykonanie a vista wymaga wreszcie rytmicznego wyobrażenia sobie muzycznej struktury utworu a rytm w muzyce posiada równie ważne znaczenie jak melodia (w niektórych gatunkach muzyki pełni rolę pierwszoplanową).
Umiejętność gry a vista obejmuje jak widać tyle różnorodnych elementów, że jej kształtowanie i doskonalenie towarzyszy pianiście w praktyce przez cały okres kształcenia.

WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz