poniedziałek, 22 września 2014

Producenci fortepianów

Na przestrzeni wielu lat na całym świecie rozwijały się kolejne wytwórnie fortepianów. "Złotym wiekiem" dla budownictwa fortepianowego był wiek XIX. Wtedy to, każda wytwórnia chcąc zdobyć jak największą ilość odbiorców ulepszała swoje fortepiany o kolejne patenty.


<img alt="Producenci fortepianów" src="producenci-fortepianów.jpg" />

Twórcą fortepianu był włoski konstruktor klawesynów Bartolomeo Cristofori, który w 1698 r. zgodnie z naturą wynalazku, nazwał go pianoforte. Pomysł mechanizmu młoteczkowego przyjął się bardzo szybko, jednak jeszcze za życia Cristoforiego (zmarł w 1731 r.) austriaccy fortepianmistrzowie uznali go za zbyt skomplikowany i poszukiwali innych rozwiązań. Sam Cristofori, po skonstruowaniu ok. 20 instrumentów zaniechał dalszej produkcji. Uproszczony mechanizm został nazwany wiedeńskim.

Jednak ten typ mechaniki również okazał się na tyle niedoskonałym, że już w drugiej połowie XVIII w. kilku wybitnych konstruktorów angielskich powróciło do zasady uderzeniowej Cristoforiego, modyfikując tylko rozwiązania swojego poprzednika. Tak powstał mechanizm angielski, którego zasadniczą cechę stanowiło wprowadzenie bijnika usuwanego przez występ oporowy po uderzeniu w nasadę młotka, co umożliwiało dobrą repetycję (szybką powtarzalność jednego dźwięku). System szybko przyjął się na całym świecie i był stosowany w fortepianach do lat dwudziestych XX w., a w pianinach jest stosowany do dziś.

Do najlepszych światowych wytwórni fortepianow zaliczamy: Steinway, Carl Bechstein, Ignaz Bösendorfer, Blüthner, Paolo Fazioli, Yamaha, Kawai i inni. Do najlepszych fabryk do 1945 r. znajdujących się na obecnych terenach Polski zaliczamy: Krall i Seidler, Arnold Fibiger - Calisia, Bruno Sommerfeld, Fabryka fortepianów Małecki, Ed. Seiler - Legnica i inni.


Autorka wpisu: Paulina Kwiatkowska - Szkółka "Piano"/Piano School

WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz