W większości krajów, w tym w krajach anglojęzycznych, używa się litery B, zaś w Polsce, Niemczech i Skandynawii stosuje się H - warto to zapamiętać.
Nuty odpowiadające poszczególnym dźwiękom zapisujemy na pięciolinii w odpowiednim kluczu (wiolinowym lub basowym), wykorzystując również linie dodane - dolne i górne.
Watro zauważyć, że nuta C zapisana w kluczu wiolinowym (górna pięciolinia na rys.) na dodanej dolnej jest tą samą nutą C zapisaną w kluczu basowym (dolna pięciolinia na rys.) na dodanej górnej.
W nauce śpiewu stosuje się nazwy solmizacyjne dźwięków i są to odpowiednio: do, re, mi, fa, sol, la, si. Solmizacja jest systemem bardzo starym, pochodzi z XI w. a nazwy dźwięków są początkowymi zgłoskami wierszy składających się na hymn do św. Jana.
WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE
Nazwy oktaw Pentatonika Rozpoznanie tonacji
Nauka gry online...Nauka gry online...Nauka gry online...
Czy istnieje możliwość większego obrazka z klawiszami i nutami ?
OdpowiedzUsuńCo pan radzi dla poczatkującego, czy mam sobie ponaklejać ponazywać klawisze cdefgah ? czy nie ?
Świetne pytanie. Jak oznaczyć klawisze, bo to ważne, aby wiedzieć co naciskać. Ja nie oznaczałem klawiszy literami C D itd bo to nie ma sensu, bo tak się nie oznacza klawiszy w piśmie. Należy wiedzieć gdzie są odpowiednie nuty na klawiszach. To zaznaczyłem dwa klawisze /na jednym nakleiłem jedną kreskę /E/, na drugim odpowiednim dwie /G/ / tak oznaczyłem nuty na pierwszej linii i na drugiej linii z pięciu linii pięciolinii i mam punkty odniesienia czytając nuty.
Usuń1. Podział klawiatury: http://chomikuj.pl/treader/Nauka+gry+na+pianinie/Podzia*c5*82+klawiatury,3294348266.pdf
OdpowiedzUsuń2. Poza dziećmi młodszymi, nie ma takiej potrzeby.
Czyli najlepiej nie naklejać na klawiaturze literek z nazwami i od poczatku samemu wiedzieć, wzrokowo jaki palec jest na jakim klawiszu, tak ?
OdpowiedzUsuńWłaśnie tak - należy wzrokowo lokalizować położenie białych klawiszy w stosunku do grup czarnych klawiszy: C- na lewo od dwóch czarnych, F- na lewo od trzech czarnych, E- na prawo od dwóch czarnych, D- między dwoma czarnymi, itd. W zupełnie początkowym okresie nauki przyporządkować poszczególne palce prawej ręki odpowiednim klawiszom i tak: C- 1 palec, D- 2 palec, E- 3 palec, F- 4 palec i G- 5 palec. I wreszcie grając najprostsze melodie zapamiętywać położenie na pięciolinii nut odpowiadających tym dźwiękom.
OdpowiedzUsuńDzieki!
Usuńa za klawisz H i A jakie palce odpowiadają? H-1 a A-2?
Usuńjakie są nuty na keyboardzie który ma 32 białych klawiszy i 22 czarnych?
OdpowiedzUsuńKlawiatura na 54 klawiszowym keyboardzie rozpoczyna się od C z oktawy wielkiej - nuta zapisana w kluczu basowym na drugiej dodanej dolnej, a kończy się na dźwięku F w oktawie trzykreślnej, zapisywanym w kluczu wiolinowym nad trzecią dodaną górną.
UsuńAby być precyzyjnym - nuty są na pięciolinii, a klawisze odpowiadające tym nutom są na keyboardzie.
Excellent blog post. I absolutely love this site. Continue the
OdpowiedzUsuńgood work!
A jakie nuty odpowiadają tym czarnym klawiszom? Czy w ogóle nie odpowiadają im żadne nuty?
OdpowiedzUsuńCzarnym klawiszom odpowiadają te same nuty, które odpowiadają białym klawiszom, jednakże poprzedzone właściwymi znakami chromatycznymi - krzyżykami lub bemolami: Fis = #F, Cis = #C, Es = bE, As = bA.
Usuńpo co są klawisze powielane na rysunku klawiaturą ? z rysunku widać,że nie bardzo orientujesz się w muzyce. przecież powinny być potem klawisze oznaczające kolejną gamę c1,d1,e1.,c2,d2,e2..itd.
OdpowiedzUsuńZ pewnością masz rację. Rysunki mają to do siebie, że przedstawiają to co chce ich autor, a nie to co pragnie osoba oglądająca rysunek. Podział klawiatury na oktawy przedstawiłem we wpisie: https://keyboard-nauka.blogspot.com/2013/11/nazwy-oktaw.html
OdpowiedzUsuńRaczej nie mam problemów z wiadomościami teoretycznymi, tym bardziej na poziomie podstawowym.
Dlaczego jest różnica w tabelach akordów tych tu podanych a instrukcji obsługi Yamahy ? np: C inne klawisze są zaznaczone niż tu podane.
OdpowiedzUsuńSzkoda, że piszesz pod wpisem dotyczącym znaczenia zapisu nutowego w odpowiednim kluczu, a nie dotyczącym akordów:
Usuń-http://keyboard-nauka.blogspot.com/2013/11/akordy.html
-http://keyboard-nauka.blogspot.com/2013/08/atwe-akordy.html
-http://keyboard-nauka.blogspot.com/2014/06/przewroty-akordow.html
-http://keyboard-nauka.blogspot.com/2013/11/tabela-akordow.html
Po więcej przydatnych i uporządkowanych informacji zapraszam do nauki teorii muzyki, w formie lekcji online: https://drive.google.com/file/d/0B27ptZPAxy8Ud0NRa2RSOXkweEU/view