wtorek, 25 marca 2014

Wielkość klawiatury

Standardowa szerokość białych klawiszy fortepianu to 22,5 mm a wielkość przerw między nimi wynosi 1 mm - tak więc odległość oktawy to: 7 x 22,5 + 7 x 1 = 164,5 mm.
Odległość 16,5 cm to dla małej dziecięcej dłoni nie lada wyzwanie. Podobny problem mają osoby o drobnych dłoniach, w tym kobiety.

<img alt="Wielkość klawiatury" src="wielkość-klawiatury.jpg" />

Wystarczy zapoznać się z wynikami, na przestrzeni lat, największych konkursów pianistycznych aby zauważyć, że kobiety są w znacznej mniejszości. Na zorganizowanych 16 Konkursów Chopinowskich tylko 3 razy zwyciężyły kobiety, a w 14 Konkursach im. P. Czajkowskiego kobieta zwyciężyła jeden raz.
Jak trafnie zauważa p. Janusz Gaj z Francji, konstruktor prototypów opcjonalnych mniejszych klawiatur:
- Pianiści którzy chwytają tylko 9 lub 8 białych klawiszy (często bez luzu – z wysiłkiem) w większości kobiety nie mają żadnych szans aby właściwie wykonywać trudny repertuar. ­Co gorsze nikt  nie dostrzega ich problemu, nikt nic nie mówi i nikt nie robi nic aby zmienić ten stan rzeczy! Czy rzeczywiście ci pianiści a bardziej te pianistki  muszą być skazane na wypadanie z gry? I przez co ? Przez brak alternatywy. Przez konieczność grania na tej jednej  p s e u d o u n i w e r s a l n e j klawiaturze standardowej.
Tak więc istnieje już możliwość zamówienia i zamontowania klawiatury o wąskich klawiszach (17- 20 mm) co dla osób o małych dłoniach,  ma ogromne znaczenie przy grze na zaawansowanym poziomie. Klawiatury o węższych klawiszach produkuje w USA, do fortepianów Steinway, oraz do pianin i fortepianów Charles R. Walter - firma Steinbuhler & Company z Pensylwanii. Prace badawcze prowadzone są również w Chateaudun we Francji.
Oto linki do stron traktujących o tej tematyce:
http://pianokeyboard-glcf.com/
http://www.smallpianokeyboards.org/

WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE

2 komentarze:

 1. Przesylamy serdeczne pozdrowienia i podziękowania p.Grzegorzowi Gibkiemu za zainteresowanie się tym istotnym problemem pianistycznym i umieszczenie obszernej informacji na swoim muzycznym
  blogu. Dobranie wielkości klawiatury do wielkości dloni zwłaszcza na najwyższym poziomie gry jest
  niezwykle istotne aby osiagnac swobode manualna.
  Lucyna i Janusz Gaj Chateaudun France

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję p. Januszu za uświadomienie nam - klawiszowcom, że istnieje taka możliwość.
   Tak więc - KLAWIATURA DLA DŁONI A NIE ODWROTNIE !!! :)
   Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo sukcesów w propagowaniu tej idei.

   Usuń