Odległość 16,5 cm to dla małej dziecięcej dłoni nie lada wyzwanie. Podobny problem mają osoby o drobnych dłoniach, w tym kobiety.
Jak trafnie zauważa p. Janusz Gaj z Francji, konstruktor prototypów opcjonalnych mniejszych klawiatur:
- Pianiści którzy chwytają tylko 9 lub 8 białych klawiszy (często bez luzu – z wysiłkiem) w większości kobiety nie mają żadnych szans aby właściwie wykonywać trudny repertuar. Co gorsze nikt nie dostrzega ich problemu, nikt nic nie mówi i nikt nie robi nic aby zmienić ten stan rzeczy! Czy rzeczywiście ci pianiści a bardziej te pianistki muszą być skazane na wypadanie z gry? I przez co ? Przez brak alternatywy. Przez konieczność grania na tej jednej p s e u d o u n i w e r s a l n e j klawiaturze standardowej.Tak więc istnieje już możliwość zamówienia i zamontowania klawiatury o wąskich klawiszach (17- 20 mm) co dla osób o małych dłoniach, ma ogromne znaczenie przy grze na zaawansowanym poziomie. Klawiatury o węższych klawiszach produkuje w USA, do fortepianów Steinway, oraz do pianin i fortepianów Charles R. Walter - firma Steinbuhler & Company z Pensylwanii. Prace badawcze prowadzone są również w Chateaudun we Francji.
Oto linki do stron traktujących o tej tematyce:
http://pianokeyboard-glcf.com/
http://www.smallpianokeyboards.org/
WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE
Przesylamy serdeczne pozdrowienia i podziękowania p.Grzegorzowi Gibkiemu za zainteresowanie się tym istotnym problemem pianistycznym i umieszczenie obszernej informacji na swoim muzycznym
OdpowiedzUsuńblogu. Dobranie wielkości klawiatury do wielkości dloni zwłaszcza na najwyższym poziomie gry jest
niezwykle istotne aby osiagnac swobode manualna.
Lucyna i Janusz Gaj Chateaudun France
To ja dziękuję p. Januszu za uświadomienie nam - klawiszowcom, że istnieje taka możliwość.
UsuńTak więc - KLAWIATURA DLA DŁONI A NIE ODWROTNIE !!! :)
Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo sukcesów w propagowaniu tej idei.