Polonezy skomponowane we wczesnej młodości niosą ze sobą inspirację utworami Ogińskiego, Kurpińskiego i Elsnera, zaś te z późniejszego okresu są w stylu heroicznych poematów muzycznych, z zachowaniem rytmu charakterystycznego dla tego tańca.
Słynny Polonez As-dur powstał w 1842 roku i dedykowany był niemieckiemu bankierowi zamieszkałemu w Paryżu - Augustowi Leo.
Polonez rozpoczyna się energicznym wstępem w tonacji Es-dur. Pochody akordów narastają, zwiększa się dynamika, tempo ulega zwolnieniu i pojawia się główny temat w tonacji As-dur.
Cały Polonez, a w szczególności jego początkowy temat, brzmi bardzo dostojnie, ale równocześnie lekko i wirtuozowsko. W środkowej części utworu występuje charakterystyczny opadający motyw oktawowy (szesnastki e-dis-cis-h) realizowany najpierw przez obie ręce, a następnie tylko przez rękę lewą. Po powrocie do głównego tematu Polonez zmierza do efektownego zakończenia.
Tempo nadane przez kompozytora to "Alla polacca e maestoso" co oznacza - w tempie poloneza, majestatycznie. Polonez ten nazywany jest również Heroicznym, co wiąże się z opinią na jego temat, jaką w jednym z listów zawarła przyjaciółka artysty - pisarka George Sand.
INNE WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:
Ciekawy wpis :) Czy mógłby Pan wskazać źródło, gdzie został opublikowany list George Sand do Chopina?
OdpowiedzUsuń