Yamaha P-115

środa, 2 grudnia 2015

Fortepian

Fortepian należy do instrumentów z grupy chordofonów uderzanych. Za pierwszego konstruktora fortepianu uważany jest Bartolomeo Cristofori z Padwy, który w 1711 roku skonstruował i zastosował w instrumencie mechanizm młoteczkowy. Naciśnięcie klawisza uruchamia mały drewniany młoteczek, który uderza w strunę, a następnie szybko od niej odskakuje. Struna wprowadzona w ten sposób w drganie może swobodnie wibrować, wydając pożądany dźwięk, aż do momentu zdjęcia palca z klawisza. Wówczas do drgającej struny dotyka tłumik, który wycisza jej brzmienie.

 <img alt="Fortepian" src="fortepian.jpg" />

Twórcą pierwszej na świecie fabryki fortepianów był Amerykanin Henry Engelhard Steinway. Inne doskonałe firmy produkujące ten piękny instrument to Pleyel (Francja), Bechstein, Blüthner (Niemcy).
 <img alt="Marki fortepianów" src="marki-fortepianów.jpg" />

Choć nazwa instrumentu wiąże się z dwoma określeniami dynamicznymi: forte-piano (głośno-cicho), to wydobywać można z niego dźwięki o zróżnicowanej głośności. Kompozytorzy potrafią wykorzystać to w utworach, podkreślając na przykład ich nastrój.
Istnieją cztery typy fortepianów: gabinetowy, salonowy, koncertowy i wielki koncertowy o długości 3,1 metra. Nie sądzono, że fortepian zyska ogromną popularność, ze względu na jego duże rozmiary. Stało się jednak inaczej. Utwory na ten instrument tworzyli niemal wszyscy kompozytorzy, a wielu pianistów stworzyło własny, niepowtarzalny styl gry. Wśród wirtuozów – pianistów są nazwiska wielu Polaków, m.in.: Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Witold Małcużyński, Artur Rubinstein, Halina Czerny-Stefańska, Krystian Zimerman, Piotr Paleczny.

PODOBNE WPISY
 Producenci fortepianów   Wielkość klawiatury  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz