Yamaha P-115

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Fryderyk Chopin (1)

Mikołaj Chopin, ojciec Fryderyka, urodził się w 1771 roku we wsi Marainville w północno-wschodniej Francji w rodzinie winogrodników i kołodziejów. Był chłopcem bystrym i pilnym, więc szybko nauczył się pisać i czytać czym zwrócił na siebie uwagę administratora posiadłości. Zamek w Marainville należał do polskiego magnata Michała Paca a administratorem był również Polak - Adam Weydlich. Kiedy ten ostatni postanowił w roku 1787 wrócić do rodzinnego kraju, zabrał ze sobą szesnastoletniego chłopca i zatrudnił go w fabryce tytoniu, którą założył w Warszawie.
Następne kilka lat spędził Mikołaj pracując jako urzędnik-buchalter i pomimo nadarzających się okazji powrotu do Francji pozostał w Warszawie licząc na poprawę swojego statusu społecznego w nowym kraju. Niestety, zaledwie w pięć lat po przybyciu Mikołaja Chopina nastąpiła katastrofa 1792 roku i drugi rozbiór Polski. Fabryka Weydlicha została zamknięta a Mikołaj rozchorował się co uniemożliwiło mu powrót do Francji. Kiedy wyzdrowiał wybuchło powstanie kościuszkowskie i wstąpił do warszawskiej milicji miejskiej, gdzie szybko dosłużył się stopnia porucznika. W następnym roku powstanie upadło a ranny Mikołaj pozostający bez zajęcia został zaangażowany jako guwerner przez zamożną rodzinę Łączyńskich, dziedziców Kiernozi niedaleko Łowicza. Otrzymując to zajęcie miał wyjątkowe szczęście a nowa pozycja przyniosła mu nobilitację towarzyską.

<img alt="Rodzice Chopina" src="rodzice-chopina.jpg" />
Rodzice Fryderyka - Justyna z domu Krzyżanowska i Mikołaj Chopin.
W domu Łączyńskich spędził sześć lat zajmując się gromadką ich dzieci a jedną z jego podopiecznych była Marysia, późniejsza żona Anastazego Walewskiego - jak wieść niesie kochanka Napoleona.
Gdy dzieci podrosły, Mikołaj przeszedł w tym samym charakterze do hrabiostwa Skarbków w majątku Żelazowa Wola koło Sochaczewa. Spędził tam kilka następnych lat zajmując się czwórką ich dzieci a w 1806 roku ożenił się z Teklą Justyną Krzyżanowską ich ubogą krewną, która prowadziła im dom.
Po roku małżeństwa urodziła się Chopinom córka Ludwika i wówczas przeprowadzili się do jednej z dworskich oficyn - obszernego, parterowego budynku krytego strzechą. W jednej z pobielanych izb tego budynku w 1810 roku urodził się im syn. Na chrzcie nadano mu imiona Fryderyk Franciszek. W kościelnej księdze chrztów widnieje data urodzin 22 lutego, ale rodzina Chopinów jak i sam kompozytor zawsze podawali datę 1 marca. Istnieje rozbieżność i nie ma powodu aby którejś z tych dat dawać pierwszeństwo, natomiast rok 1810 pozostaje bezsporny.
(ciąg dalszy nastąpi)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz