piątek, 8 sierpnia 2014

Enharmonia gam

Enharmonia jest to możliwość zapisu tych samych dźwięków na różne sposoby z wykorzystaniem znaków chromatycznych - krzyżyków albo bemoli.
Gamy tego samego trybu (czyli majorowe lub minorowe), których toniki w systemie temperowanym (czyli przy podziale oktawy na 12 półtonów) są dźwiękami o tej samej wysokości, ale posiadają różne pisownie, nazywamy gamami enharmonicznymi lub enharmonicznie równoważnymi.
Poniższa tabela zawiera zestawienie gam enharmonicznych - majorowych i minorowych:

<img alt="Enharmonia" src="enharmonia.jpg" />

W praktyce posługujemy się tonacjami posiadającymi nie więcej niż sześć znaków przykluczowych. Należy jednak zwrócić uwagę, że np. w tonacji minorowej (moll), częściej używa się gamy es -6 bemoli niż dis -6 krzyżyków i gamy as -7 bemoli aniżeli gis -5 krzyżyków. Wynika to ze względów harmonicznych i jednak łatwiejszego czytania zapisu nutowego w tonacjach es-moll i as-moll, niż w tonacjach dis-moll i gis-moll - gdzie często pojawiają się podwójne krzyżyki.
Doskonałym sposobem na zrozumienie zależności i prawidłowości rządzących gamami i tonacjami jest zapoznanie się z grafiką koła kwintowego dostępną na bocznym pasku tego bloga.

WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE
 Tonacja utworu   Znaki chromatyczne 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz