piątek, 1 sierpnia 2014

Słowniczek - K


kasownik - znak chromatyczny znoszący (kasujący) działanie ustanowionych wcześniej krzyżyków i bemoli.
keyboard - nieduży, stosunkowo tani instrument cyfrowy z wbudowanymi głośnikami.
klawesyn - jeden z przodków fortepianu charakteryzujący się metalicznym dźwiękiem o stałym natężeniu. Struny w klawesynie były szarpane za pomocą piórek a nie uderzane przez młoteczki.
klawiatura - zestaw białych i czarnych klawiszy, ułożonych w określony sposób, za pomocą którego obsługuje się elektroniczne i akustyczne instrumenty klawiszowe.
klawiatura dynamiczna - klawiatura umożliwiająca grającemu sterowanie głośnością wydawanych przez instrument dźwięków przez energiczność i siłę naciskania klawiszy.
klucz - znak stawiany na początku pięciolinii, określający, w jaki sposób czytać nuty zapisane na tej pięciolinii, którą otwiera. Zazwyczaj nuty zapisane w kluczu wiolinowym gramy prawą ręką, w kluczu basowym - lewą.
kontrapunkt - muzyka składająca się z kilku równoległych melodii, które współbrzmią ze sobą. Kompozycja takich dzieł jest wyjątkowo trudna, wymaga zachowania wielu reguł z matematyczną precyzją.
kreska taktowa - pionowa linia służąca do dzielenia pięciolinii na takty, czyli jednakowej długości odcinki zapisu nutowego.
krzyżyk - znak chromatyczny podwyższający o pół tonu nutę przy której stoi.

propozycje haseł do postów "Słowniczek - A-Z" są mile widziane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz