środa, 7 sierpnia 2013

Rozpoznanie tonacji

Najprostszym sposobem rozpoznawania tonacji jest jej określenie za pomocą ilości znaków przykluczowych. Jednak tonacje pozostające w stosunku równoległym, np. G-dur i e-moll mają tyle samo znaków przykluczowych. W takim wypadku należy rozpoznać tryb tonacji: dur czy moll. Może nam to wskazać nuta kończąca utwór.


<img alt="Rozpoznanie tonacji" src="rozpoznanie-tonacji.jpg" />
grafika w 100% adekwatna do tematyki posta:)

Określenie toniki, a więc i tonacji utworu, może się odbyć również na drodze słuchowej. Wiemy bowiem, że w muzyce opartej na skali majorowej lub minorowej każdy utwór posiada określony i wyczuwalny punkt ciążenia - punkt, do którego zmierza każda melodia, który jest rozładowaniem napięcia istniejącego w tej melodii. Punktem tym, jak gdyby centralnym punktem tonacji, jest właśnie tonika.
Rozpoznawanie tonacji tylko za pomocą samych znaków przykluczowych nie zawsze jest możliwe i ścisłe. Niewiele bowiem mamy utworów - nawet krótkich - które ograniczałyby się tylko do jednej tonacji. Najczęściej w ciągu utworu spotykamy szereg odchyleń od tonacji głównej, określonej znakami przykluczowymi.

WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz