czwartek, 12 września 2013

Preludium

Preludium to krótka forma instrumentalna stanowiąca samodzielny utwór lub wstęp do większego dzieła muzycznego.
Na nazwę składają się dwa łacińskie wyrazy: pre, co znaczy "przed" i ludus, co znaczy "gra".
Początkowo preludia były przygrywkami do większych utworów, pozwalające muzykom rozegrać się, sprawdzić instrument i wprowadzające słuchaczy w nastrój właściwego dzieła. Dobitnym przykładem tego są fugi organowe i fortepianowe J.S.Bacha.
<img alt="Preludium" src="preludium.jpg" />

Dopiero w twórczości Fryderyka Chopina preludia stały się samodzielnymi, wspaniałymi kompozycjami. Dwadzieścia cztery preludia utrzymane w tonacjach dur i moll stanowią pokaz wszystkich możliwości twórczych Chopina. Słyszymy zmienność nastrojów od wesołości, poprzez liczne odmiany smutku i zadumy, aż po akcenty beznadziejnego tragizmu - jak to w romantyzmie :)
W późniejszym okresie forma preludium zaczęła coraz bardziej usamodzielniać się i rozrastać. W twórczości Rachmaninowa preludium przybrało formę trzyczęściową, gdzie druga, środkowa część kontrastuje z sąsiednimi tempem i charakterem.
Wyraz preludium pojawia się również w tytułach większych form orkiestrowych - poematach symfonicznych: F.Liszta - "Preludia" i C.Debussy - "Preludium do popołudnia fauna".
W nowszych utworach zaobserwować można swobodniejszy stosunek do zagadnień formy. Stare schematy jak preludium, suita czy sonata naginane są coraz bardziej do indywidualnych potrzeb twórców a niektóre elementy dzieła są przestawiane, upraszczane lub wręcz pomijane.

WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE
 Improwizacja   Muzyka elektroakustyczna   Koncert fortepianowy Brahmsa 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz