poniedziałek, 12 maja 2014

Remont pianin i fortepianów

Posiadacze tradycyjnych, akustycznych pianin i fortepianów od czasu do czasu stykają się z koniecznością oddania swojego instrumentu do remontu, lub choćby wykonania regulacji. Z powodu… blokujących się lub nie wracających klawiszy, nie działającego tłumienia, zupełnego braku niektórych dźwięków czy innych typowych objawów. Niestety elementy mechanizmów pianin i fortepianów nie są niezniszczalne i z czasem ulegają zużyciu lub też za sprawą intensywnej gry po prostu się rozregulują. Ile czasu stroiciel-korektor potrzebuje na gruntowną regulację mechaniki pianina? A no od jednego do nawet kilku dni. Sporo, ale nad renowacją takiego mechanizmu może spędzić dużo ponad tydzień. Co tam takiego siedzi w środku, że potrzeba aż tyle czasu?

<img alt="Remont pianin" src="remont-pianin.jpg" />
Mechanizm angielski
Dość precyzyjnie o ilościach części można przeczytać w jednym z artykułów o tej tematyce:
(…) Naprawa klawiszy i mechanizmu młoteczkowego to robota precyzyjna i żmudna, jak tkanie
tradycyjną metodą przy krosnach. Dlatego w warsztacie Musiała tym zadaniem zajmuje się kobieta. 
Od klawisza do młoteczka mamy ok. 38 elementów. Klawiszy jest 88, więc razem to 3344 części. 
Każdą z nich trzeba dokładnie obejrzeć, uzupełnić braki, wymienić uszkodzone części. - wylicza 
Musiał - W pudłach czeka kilkanaście rodzajów filcu różnej grubości i twardości, w szufladach - kołki, podkładki i inne drobiazgi, których fachowe nazwy znają tylko wtajemniczeni. Praca przy jednym klawiszu może trwać nawet 5 godzin. Równie żmudne jest ustawienie mechanizmu fortepianu. Ponieważ każdy klawisz wymaga precyzyjnego dobrania 25 różnych parametrów, wysokości, długości, grubości, odległości, twardości itd., co przy 88 klawiszach daje nam 2200 różnych czynności. Specjalista pracuje ręcznie nawet kilkadziesiąt godzin, mając do dyspozycji kilka narzędzi, słuch i doświadczenie. (…)
Można już tylko dodać, że jest co robić. Ale czyż nie warto? Choćby dla tej radości z gry jaką daje oddająca każdy nasz zamysł i każdą fantazję muzyczną, perfekcyjnie przygotowana, precyzyjna mechanika instrumentu?
Powyżej cytowany jest fragment artykułu p.t. "Fortepian może być wieczny" autorstwa Kingi Anny Wojciechowskiej, który ukazał się w czasopiśmie Twoja Muza, w 2012 roku i opisuje działalność firmy Pianina Fortepiany Service, zajmującej się renowacją pianin i fortepianów.

Autor wpisu: Łukasz Świerczek - PIANINA FORTEPIANY SERVICE

WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE
 Instrumenty akustyczne   Historia pianina 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz