środa, 12 marca 2014

Słowniczek - A

<img alt="Słowniczek A" src="słowniczek-a.jpg" />

akolada - znak graficzny klamry spinającej większą ilość pięciolinii w utworach na wiele głosów, instrumentów lub jak w przypadku instrumentu klawiszowego - w zapisie nutowym na dwie ręce.
akompaniament - warstwa utworu stanowiąca podkład i wsparcie dla głównej melodii, na instrumentach klawiszowych wykonywana zwykle lewą ręką.
akord - kilka dźwięków granych jednocześnie. Większość często używanych akordów składa się z odpowiednich dźwięków, których współbrzmienie jest przyjemne do słuchania, jednak z teoretycznego punktu widzenia akordem można nazwać dowolny wielodźwięk.
akord rozłożony - akord, którego dźwięki gra się osobno. Akordy rozłożone stanowiły niezwykle popularny element akompaniamentu w muzyce klasycznej osiemnastego i dziewiętnastego wieku.
arpeggio - sposób wykonywania akordu polegający na bardzo szybkim graniu dźwięków jeden po drugim, zwykle w kierunku wznoszącym.
automat perkusyjny - instrument elektroniczny zastępujący zestaw perkusyjny. Współpracuje z nowoczesnymi keyboardami i syntezatorami za pośrednictwem interfejsu MIDI.
automatyczny akompaniament - grany przez keyboard podkład, który może zawierać zarówno elementy rytmu jak i harmonii w postaci schematów zapisanych w pamięci instrumentu. W ramach dostępnych stylów sterujemy harmonią, wciskając odpowiednie dźwięki lewą ręką.

 propozycje haseł do postów "Słowniczek - A-Z" są mile widziane.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz