niedziela, 22 lutego 2015

Słowniczek - R-S

                    <img alt="Rytm" src="rytm.jpg" />        <img alt="Sampler" src="sampler.jpg" />

rytm - organizacja przebiegu utworu czyli umiejscowienie poszczególnych dźwięków w czasie. Rytm spełnia ważną funkcję gdyż nadaje utworowi odpowiedni charakter.
sampler - urządzenie odtwarzające wcześniej nagrane próbki dźwięku instrumentów akustycznych lub innych efektów dźwiękowych.
sekwencer - urządzenie służące do nagrywania muzyki, które zamiast dźwięków rejestruje wciśnięcia poszczególnych klawiszy i pedałów.
skala - zakres dźwięków wydawanych przez instrumenty muzyczne jak również głos ludzki. Instrumenty klawiszowe posiadają najszersze skale dźwiękowe.
staccato - metoda artykulacji polegająca na graniu wyraźnie oddzielonych od siebie dźwięków.
stride - rodzaj akompaniamentu, w którym lewa ręka gra na zmianę pojedyncze dźwięki z dolnych rejestrów i akordy wyższe od tych dźwięków o co najmniej oktawę.
syntezator - wyspecjalizowany instrument cyfrowy służący do tworzenia nowych brzmień na zasadzie pełnego, dowolnego kształtowania dźwięku.
szpinet - instrument wyglądający jak bardzo niskie, miniaturowe pianino, o zasadzie działania podobnej jak klawesyn, z pojedynczym naciągiem strun.


propozycje haseł do postów "Słowniczek A-Z" są mile widziane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz