wtorek, 1 września 2015

Koszty nauki gry

Według powszechnej opinii na rozwój i edukację swoich dzieci nie powinno się szczędzić pieniędzy. Rodzice coraz częściej bez wahania decydują się wysłać swoje dziecko na prywatne lekcje, za które płacą niemałe pieniądze. Uważają oni, że edukacja ich dzieci jest tego warta i z pewnością się nie mylą. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele osób, które oferują swoje usługi. Ich ceny często bardzo się od siebie różnią, począwszy od 25 zł za godzinę zegarową, do 70 zł lub więcej za 45 minutową lekcję. Na czym polegają te różnice i od czego zależą ceny lekcji gry na instrumencie? Warto to wiedzieć, zanim powierzy się swoje dziecko konkretnemu nauczycielowi.



Przedmiot nauczania
Ceny tych usług zależą przede wszystkim od popularności instrumentu, jako przedmiotu nauczania. Im instrument jest bardziej popularny, tym wyższe są ceny lekcji (np. gitara, pianino). Jednak jeśli chcemy uczyć się grać na fagocie :), także zapłacimy niemałe pieniądze, gdyż jest to instrument unikatowy. Stosunkowo wysokie są też ceny lekcji z wąskich dziedzin, bardziej specjalistycznych, jak np. improwizacja, muzyka jazzowa. W przypadku instrumentów klawiszowych jest duża konkurencja, a więc możemy też znaleźć tańszego korepetytora. Godzina zajęć u studenta może kosztować nawet od trzydziestu złotych. Doświadczony nauczyciel może liczyć sobie za ten sam czas dwukrotnie więcej. Korepetycje z kształcenia słuchu i zasad muzyki są mniej popularne, więc ich cena także jest niższa.

Doświadczenie nauczyciela
To oczywiste, że doświadczony nauczyciel wyceni godzinę korepetycji wyżej, niż świeżo upieczony pedagog lub student. Jeśli poszukujemy nauczyciela, który we właściwy sposób poprowadzi z naszym dzieckiem naukę gry na instrumencie, w zgodzie z programem nauczania na odpowiednich poziomach edukacji, wieloletnia praktyka z pewnością będzie w cenie. Natomiast jeśli zależy nam tylko na atrakcyjnym wypełnieniu dziecku czasu wolnego, warto skontaktować się z osobą prowadzącą lekcje w innym stylu i innymi metodami pracy.

Rodzaj lekcji
Oczekiwania rodziców i uczniów wobec nauczycieli są zróżnicowane, zależne od problemu przed jakim stoi uczeń lub celu jaki mają wspólnie osiągnąć. Współpraca długofalowa, systematyczna, trwająca cały rok szkolny lub dłużej może wiązać się z niższą ceną za jedną lekcję. Natomiast usługi "ekspresowe", związane z rozwiązaniem konkretnego problemu, nauką określonego utworu czy nawet konkretnej melodii - z wyższym kosztem. Dlatego stawki u jednego korepetytora mogą się czasem różnić. Nie bez znaczenia jest również liczba godzin w tygodniu i poziom nauczania (szkoła podstawowa, szkoła średnia, poziom podstawowy lub zaawansowany).

Oprócz tych trzech głównych czynników na ceny korepetycji wpływ mają także inne uwarunkowania. Ważne jest miejsce odbywania lekcji. Inne ceny będą w dużych, a inne w małych miastach. W większym mieście, za godzinną lekcję u doświadczonego nauczyciela musimy zapłacić około pięćdziesięciu złotych. W dużych, akademickich miastach jest jednak wielu studentów prowadzących korepetycje w niższej cenie. W małych miejscowościach ceny są zazwyczaj niższe, ale i konkurencja mniejsza. Jeśli chcemy zaoszczędzić, alternatywnym rozwiązaniem mogą być zajęcia w parach lub w grupie kilku osób. Uwaga nauczyciela dzieli się wówczas na wszystkich uczniów, co jednak musi odbijać się na jakości nauczania. Cena z pewnością zależy również od lokalizacji. Korepetycje z dojazdem do nauczyciela są bardziej uciążliwe, ale zazwyczaj znacznie tańsze.

Decydując się na określonego nauczyciela, warto więc rozważyć wszelkie za i przeciw, aby dokonać właściwego wyboru i zapewnić sobie edukację na odpowiednim poziomie.


WPISY O PODOBNEJ TEMATYCE
 Korzyści z nauki gry   Efekt Mozarta   Lekcje muzyki 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz