niedziela, 21 czerwca 2015

Qi Xu - Chiny

Jeden z najciekawszych wirtuozów młodego pokolenia. Jego wyjątkowa technika i muzykalność przynosi mu, wszędzie gdzie występuje uznanie krytyków muzycznych i publiczności.


Urodził się w Shenzhen, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku 6 lat. Następnie uczył się w Shenzhen Art School pod kierunkiem prof. Dan Zhaoyi, jednego z najznakomitszych pedagogów fortepianu w Chinach.
W 2008 r. Qi Xu zdobył nagrody na wszystkich konkursach pianistycznych krajowych i międzynarodowych, w których brał udział, m.in. I nagrodę w 9. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. W. Krajniewa na Ukrainie i II nagrodę w 11. Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Pianistycznym w Ettlingen, gdzie jako czternastolatek był najmłodszym uczestnikiem w starszej grupie, w wieku do lat 20.

Od 2008 r. pianista występował na całym świecie, w tym w Chinach, w Polsce, na Ukrainie, w Niemczech, we Francji, w Maroku i w Stanacch Zjednoczonych. W kwietniu 2010 r. na zaproszenie telewizji hiszpańskiej zarejestrował program „Młody solista”, który emitowano szesnaście razy. Latem tego samego roku wystąpił na festiwalu „Pianofest” na Long Island.
W roku 2009 Qi Xu zdał do Juilliard School oraz Curtis Institute of Music z najwyższą oceną przesłuchań wstępnych. Obecnie studiuje w Juilliard School u prof. Yohaved Kaplinsky – szefowej katedry fortepianu tej renomowanej uczelni. Od września 2012 r. studiuje też równolegle matematykę na Uniwersytecie Columbia.

W 2011 r. Qi Xu zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę orkiestry na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Casablance. Jest najmłodszym zwycięzcą w historii tego konkursu.

Latem 2011 r. wystąpił na słynnym festiwalu muzycznym w Aspen. We wrześniu 2012 r. zadebiutował w Filharmonii Krakowskiej z recitalem, po którym otrzymał entuzjastyczne recenzje i zaproszenia na kolejne koncerty po Polsce. Wystąpił m.in. na Jesieni Pianistycznej w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, na koncercie w Auli UAM w Poznaniu z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego, a w sierpniu 2014 r. dał recital pod Pomnikiem Chopina w warszawskich Łazienkach.


na podstawie kultura.wm.pl

INNI WYBITNI PIANIŚCI
 Mistrzowie klawiatury (1)   Maria Gabryś   Kuba Stankiewicz 

niedziela, 7 czerwca 2015

Interwały proste

Interwał to różnica brzmień, czyli odległość pomiędzy dwoma dźwiękami, następującymi po sobie (interwał melodyczny), lub dźwiękami jednocześnie współbrzmiącymi (interwał harmoniczny).

Interwały proste to interwały w obrębie ośmiu stopni gamy - np.w gamie C-dur od dźwięku C1 do C2. 

Nazwa interwału
Przykład
Ilość półtonów
Oznaczenie graficzne
Oznaczenie literowe
Konsonans Dysonans
Pryma czysta
C1 - C1
0
1
1
K
Sekunda mała
C - Des
1
2 >
2 m
D
Sekunda wielka
C - D
2
2
2 w
D
Sekunda zwiększona
C - Dis
3
2 <
2 zw
K
Tercja mała
C - Es
3
3 >
3 m
K
Tercja wielka
C - E
4
3
3 w
K
Kwarta czysta
C - F
5
4
4 cz
K
Kwarta zwiększona
C - Fis
6
4 <
4 zw
D
Kwinta zmniejszona
C - Ges
6
5 >
5 zm
D
Kwinta czysta
C - G
7
5
5 cz
K
Kwinta zwiększona
C - Gis
8
5 <
5 zw
D
Seksta mała
C - As
8
6 >
6 m
K
Seksta wielka
C - A
9
6
6 w
K
Septyma zmniejszona
C - Heses
9
7 >
7 zm
D
Septyma mała
C - B
10
7
7 m
D
Septyma wielka
C - H
11
7 <
7 w
D
Oktawa czysta
C1 - C2
12
8
8 cz
K

K – konsonans (brzmienie zgodne), D – dysonans (brzmienie niezgodne).
Interwały zaznaczone tym samym kolorem brzmią identycznie, choć mogą mieć różne nazwy.


Reasumując:
  • Interwały czyste: pryma, kwarta, kwinta, oktawa - wszystkie konsonanse, bardzo przyjemnie brzmią, szczególnie pryma :)
  • Interwały małe: sekunda, tercja, seksta, septyma - konsonanse i dysonanse, pół na pół :)
  • Interwały wielkie: sekunda, tercja, seksta, septyma - te same co małe.
  • Interwały zmniejszone - powstają z interwałów czystych i małych poprzez dodanie bemola.
  • Interwały zwiększone - powstają z interwałów czystych i wielkich poprzez wstawienie krzyżyka.
INNE WPISY DOTYCZĄCE INTERWAŁÓW

poniedziałek, 1 czerwca 2015

Nuty przebojów - pdf (3)

Jednym z najczęściej odtwarzanych na YouTube przebojów muzyki poważnej jest Canon D-dur Johana Pachelbela (1653-1706). Ta kompozycja niemieckiego baroku, została odnaleziona dopiero na początku XX wieku, i od razu stała się bardzo znana i często wykonywana. Wielu sławnych wykonawców muzyki popowej takich jak Pet Shop Boys, Aerosmith, Petula Clark, a z polskich wykonawców zespół Ich Troje i Kazik Staszewski, użyli parafrazy Canonu D-dur w swoich utworach. Temat Canonu zaistniał również jako ścieżka dźwiękowa w wielu reklamach i filmach fabularnych.

 Canon in D
kliknij aby wyświetlić

Utwór oparty jest na powtarzającym się w różnych konfiguracjach i głosach, następstwie dźwięków: D A H Fis G D G A. W oryginale Canon napisany był na instrumenty smyczkowe, ale wraz ze wzrostem jego popularności doczekał się transkrypcji na inne instrumenty i wielu ciekawych aranżacji. 




Przedstawiam ten utwór w wersji fortepianowej, w niezbyt skomplikowanym zapisie nutowym, aby adepci gry na pianinie, również mogli cieszyć się wykonywaniem tej genialnej kompozycji. 

INNE NUTY W FORMACIE PDF
 Nuty przebojów - pdf (1)   Nuty przebojów - pdf (2
 Nauka gry online...Nauka gry online...Nauka gry online...