środa, 4 marca 2015

Działanie pedałów instrumentu

Pedał prawy, zwany także pedałem forte, pedałem tłumika lub po prostu pedałem. 
Jest to najczęściej używany pedał instrumentu, jego zadaniem jest przedłużenie wybrzmienia zagranych dźwięków już po zdjęciu palców z klawiszy.
Określenie pedał forte może być mylne, gdyż istotą tego pedału nie jest wzmocnienie brzmienia instrumentu. Pedał ten jest używany wyłącznie w celu łączenia harmonicznego różnych dźwięków, osiągnięcia przestrzeni brzmieniowej, zwielokrotnienia dźwięków i stworzenia wrażenia, jakoby jednocześnie grała więcej, niż jedna osoba.

<img alt="Pedał forte" src="pedał-forte.jpg" />

Pedał lewy (wł. una corda – „jedna struna”), zwany także pedałem piano. 
Pedał ten zmienia brzmienie dźwięków na bardziej delikatne, przytłumione, miękkie. Na większość dźwięków w fortepianie przypadają trzy struny (poza najniższymi, które mają jedną lub dwie). Wciśnięcie lewego pedału powoduje przesunięcie całego mechanizmu (w tym klawiatury) odrobinę w prawo, przez co młotki trafiają w mniejszą liczbę strun. W pianinach pedał ten przesuwa młotki w kierunku strun, dzięki czemu pokonują one krótszą drogę, a instrument wydaje cichsze i mniej wyraziste dźwięki .

Pedał środkowy - sostenuto (z wł. spokojnie), pełniący w różnych instrumentach trochę różne funkcje. 
Pedał ten często nie występuje w tańszych i starszych modelach instrumentów, a kiedy już występuje, jego funkcja może być różna. Standardowo w fortepianach jest to tzw. pedał sostenuto i działa on nieco podobnie do prawego pedału. Nie podnosi on jednak tłumików, tak jak pedał forte, a tylko unieruchamia tłumiki już podniesione, co pozwala podtrzymać wybrane dźwięki i grać inne w sposób normalny. W pianinach wycisza on maksymalnie brzmienie całego instrumentu i dlatego często nazywa się go "przyjacielem sąsiadów" :)

Na stronie sklepu muzycznego   MUZYCZNY.PL , pośród całej gamy instrumentów klawiszowych, w podgrupie "Kontrolery nożne, pedały" dostępne są dziesiątki pedałów dedykowanych do określonych marek elektronicznych instrumentów klawiszowych.

WPISY NA PODOBNE TEMATY

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza